بوم پرسونا

معرفی بوم پرسونا

بوم پرسونا ابزاری است که به کمک آن می‌توان به یک بخش از مشتریان، نام و ظاهری تخصیص داد تا راحت‌تر بتوان دنیا را از دید آن‌ها نظاره کرد. پرسوناها صحبت کردن در مورد مشتریان و خصوصیات آن‌ها را ملموس‌تر و مشخص‌تر می‌کنند و به کمک آن‌ها راحت‌تر می‌توان به الگویی از خصوصیات ارجاع داد. پرسوناها ایجاد و هم‌رسانی مدل‌های ذهنی و همچنین داشتن زبانی مشترک درباره انواع مشتریان را ممکن می‌سازند.

مرور کلی

زمانحدود ۳۰ دقیقه
دشواری۵ از ۵
افراد۳ تا ۵ نفر
بوم پرسونا

اجزای بوم پرسونا

۱. نام و نقش: دادن نام و نقش واقعی به پرسونا کمک می‌کند که به واقعیت نزدیک‌تر شود. حتی بهتر است از یک شخصیت واقعی استفاده کنید.

۲. خطوط خارجی: این بوم به شکلی طراحی شده است تا به راحتی بتوانید مشتری خود را به همان شکلی که هست نمایش دهید. مرد است؟ زن است؟ خوشحال است؟ یا ناراحت؟ لباس خاصی می‌پوشد؟ تصویری غنی از او رسم کنید.

۳. نیازها: هدف نهایی این است که نیازهای پرسونا را شناسایی کنیم. واقعاً چه می‌خواهد؟ چه تصمیمی می‌گیرد؟ باقی بوم کمک می‌کند تا روی این سؤالات ریزتر شویم.

۴. روندهای مثبت:پرسونا چه روندهای مثبتی را در زندگی خود تجربه می‌کند؟

۵. فرصت‌ها: پرسونا چه فرصت‌های مثبتی در زندگی خود تجربه می‌کند؟ این فرصت‌ها می‌تواند در کار یا زندگی شخصی باشد.

۶. امیدها: پرسونا چه امیدهایی نسبت به آینده دارد؟

۷. روندهای منفی: پرسونا چه روندهای منفی‌ای را در زندگی خود تجربه می‌کند؟

۸. سردردها: پرسونا چه سردردهایی را در زندگی خود تجربه می‌کند؟ این سردردها می‌تواند در کار یا زندگی شخصی باشد.

۹. ترس‌ها: پرسونا چه ترس‌هایی نسبت به آینده دارد؟

راهنمای گام‌به‌گام

۱. قبل از این که شروع کنید

یک محیط راحت پیدا کنید. قطعاً اتاق جلسات مناسب نیست. فضایی خلاقانه ایجاد کنید و نوشت‌افزار و کاغذهای رنگی به مقدار کافی فراهم کنید.

چک‌لیست

 • فضایی باآرامش، مثبت و خصوصی ایجاد کنید.
 • ماژیک (با نوک تیز) و کاغذ برای تمامی افراد تهیه کنید.
 • بوم را روی کاغذی بزرگ چاپ کنید یا بکشید.
 • به اندازه لازم برگه استیکی‌نوت و ماژیک آماده کنید.
 • ۴۵ دقیقه زمان بدون مزاحمت به این کار اختصاص دهید.

۲. پرسونا را تکمیل کنید

با کمک تیم خود پرسونا را تکمیل کنید. به تجربه‌های پرسونای خود فکر کنید و در مورد احساسات او نسبت به این تجربه‌ها بحث کنید. واکنش او چه خواهد بود؟ بدین شکل پرسونا با بوم سفر مخاطب به خوبی هماهنگ خواهد شد. تلاش کنید واضح و گزینشی عمل کنید.

۳. هک: دیگر کاربردهای بوم پرسونا

بوم پرسونا کمک می‌کند که روی مدل ذهنی‌ای که از یک شخص یا گروهی از افراد دارید، یا به عبارتی تصویری که تیم از پرسونا به اشتراک می‌گذارد، بیشتر متمرکز شوید. تصویرسازی آن موجب می‌شود که همه تصویری مشترک در ذهن داشته باشند. می‌توانید از این بوم برای ایجاد مدل ذهنی یا پروفایل هر شخص یا گروهی استفاده کنید. با دانستن این موضوع، خیلی واضح است که می‌توان از پرسونا برای خیلی کاربردهای دیگر  هم کمک گرفت.

۴. هک: استفاده از بوم پرسونا برای آمادگی قبل از جلسه

با تدوین پرسونای مهم‌ترین ذی‌نفعان برای جلسه بعدی خود آماده شوید. چه امیدها و ترس‌هایی دارند؟ چرا موضوع بحث هستند؟ چه شکلی هستند؟ می‌توانید قبل از جلسه زمانی را به صحبت با دیگران و یا خود ذی‌نفعان اختصاص دهید تا مطمئن شوید که فرضیات درستی در مورد آن‌ها دارید. در هنگام جلسه یادداشت بردارید و در صورت نیاز پرسوناها را اصلاح کنید.

۵. هک: استفاده از بوم پرسونا برای داستان‌سرایی

زمانی که می‌خواهید داستان طراحی کنید می‌توانید از این قالب برای مشخص کردن مخاطبان خود و چشم‌اندازی که دارند استفاده کنید. چرا می‌خواهند داستان شما را بشنوند؟

۶. هک: استفاده از بوم پرسونا برای تیم‌سازی

تیم خود را بشناسید! از تیم خود بخواهید که پرسونای خود و دیگر هم‌تیمی‌ها را درست کرده و آن‌ها را با هم مقایسه کنند. از آن‌ها بخواهید که در پرسونا حداقل یک المان شگفتی‌آور که فراتر از سطح کارت ویزیت است به کار ببرند.

۷. پرسونا را بررسی کنید

چک‌لیست

 • نام و نقش پرسونا را تعریف کرده‌اید؟
 • آیا تصویری غنی از پرسونا ارائه می‌دهید؟
 • چه میزان از مواردی که روی بوم آورده‌اید فرضیات هستند؟
 • هسته پرسونای شما چیست؟ به چه چیزی نیاز دارد؟

۸. گام‌های بعدی

زمانی که پرسونای خود را تکمیل کردید نوبت به گام بعدی می‌رسد. اگر از هیچ شروع کرده‌اید و فرضیه اولیه خود را روی کاغذ آوردید، زمان آن رسیده که شواهدی پیدا کنید که نشان می‌دهند پرسونای شما واقعاً با آدم‌های واقعی مرتبط است.

چک‌لیست

 • از ساختمان بیرون بروید و با مشتریان یا مشتریان احتمالی صحبت کنید. چیزهایی که می‌گویند با پرسونای شما هم‌خوانی دارد؟ یا این که نیاز است پرسونای خود را اصلاح کنید؟
 • از بوم پرسونا به عنوان زمینه‌ای برای سفر مشتری استفاده کنید.
 • از بوم پرسونا به عنوان زمینه‌ای برای بوم ارزش پیشنهادی استفاده کنید.

7 در مورد “بوم پرسونا”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا